Menü Bezárás

Újra van Fertő-part: megnyílt az északi kikötő Fertőrákoson

Hat év után újra látogatható partszakasz nyílt meg a Fertő tó magyar oldalán. Elkészült ugyanis az északi kikötő, melyet csütörtök délelőtt adtak át. A rendezvényen részt vettek a helyi politika képviselői, a Soproni járás környékbeli településeinek polgármesterei, illetve Barcza Attila, a Fertő tó és környezetének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, Sopron és térsége országgyűlési képviselője, valamint Ágh Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára.

Ágh Péter, az átadón elmondta, az itt élők régóta várják, hogy újra megnyíljon a Fertő-part, azzal, hogy Barcza Attila miniszteri biztosként kezébe vette a fejlesztés folytatását, reméli, hogy nem csak most, de jövőben is sínre kerül a Fertő tó ügye, és a kikötő után a terület újabb és újabb részeit adhatják vissza az embereknek.

Az északi kikötő átadásával most a part egy része újra látogatható és használható lett, visszatérhetnek a vitorlázók és a horgászok, elkezdhet élettel megtelni a Fertő tó magyar oldala. A kikötő meder a beruházás korábbi szakaszában készült el, a mélyépítési és vízépítési munkák részeként. Az államtitkár néhány konkrét számadatot is említett: a szárazkotrással kialakított új öbölben mintegy 35.000 négyzetméter új vízfelület jött létre, mely egy 3 méter szélességű mólószárral van elválasztva és védve a nyílt víztől. 421 hajó számára biztosított hely, az úszó mólórendszert, ami igazodik a vízálláshoz, Fa Nándor vállalkozása készítette. Elhelyeztek egy kikötői darut is, az ideiglenes infrastruktúrában pedig egyelőre konténerekkel oldják meg a szükséges szolgáltatásokat, a parkolót ökogreen burkolattal látták el. Ágh Péter kiemelte, az ÉKM minden partnerséget megad a jövőben is ahhoz, hogy ez a terület szolgálja az itt élők és ide érkezők kikapcsolódását. Reméli, hogy tovább folytatódhat a beruházás, természetesen olyan módon és olyan mértékben, amit az itt élő emberek szeretnének.

Barcza Attila beszédében hangsúlyozta, Sopron és a Fertő-táj nem csak a térség, hanem egész Magyarország egyik legértékesebb természeti és kulturális kincse. Mint elmondta, a világörökségi helyszínen zajló beruházások célja, hogy újra birtokba vehessék a helyiek a tavat, és olyan fejlesztések valósuljanak meg, amelyek hosszú távon szolgálják a közösséget.

A fertőrákosi vízitelep a hatvanas években mesterségesen kialakított szárazulatként jött létre, azzal a céllal, hogy a magyar oldalon is legyen egy turisztikai központ. A fejlesztési elképzelések többször is előkerültek az elmúlt évtizedekben, de a valódi lendületet 2015-ben kapta meg a projekt tervezése. 2019-ben kezdődött a munka, az azóta eltelt hat év alatt – a világjárvány, az energiaválság, a háború és a gazdasági nehézségek ellenére – sikerült elérni, hogy mára egy fontos állomáshoz, az északi kikötő átadásához érkezzünk. A Fertő Tavi Vitorlás Szövetség már birtokba vette a területet, az üzemeltetés elindult.

Miniszteri biztosként a fejlesztés kapcsán azt a feladatot kaptam, hogy teremtsünk BÉKÉT: párbeszéddel, kommunikációval, együttműködéssel, közösen tudjuk meghatározni a fejlesztés további irányát. Néhány hónapon nem múlhat az, hogy civilekkel, a terület korábbi használóival, szakmai szervezetekkel lefolytassunk egy konzultációt, és olyan módon tudjuk folytatni a fejlesztés további irányait, hogy az megfeleljen a többség elképzeléseinek.

-mondta Barcza.

Elmondása szerint az a cél, hogy ezen a területen nemzetközi hajókikötő is létrejöjjön, hogy újra be tudjunk kapcsolódni a fertőmeggyesi, ruszti hajóvonalakba. Nagyon várják a soproniak, fertőrákosiak, hogy újra le lehessen jönni a Fertőre strandolni. A déli kikötő munkáinak jelentős része is elkészült, fontos lenne azt is mielőbb megnyitni. A 12 hektáros ökopark megnyitása is kiemelten fontos, de közösen, közös koncepció alapján kell meghatározni azokat az irányokat, ami alapján a beruházást folytatják, a lehető legkisebb beépítéssel, legnagyobb zöldfelülettel, környezetbarát anyagokkal.

Barcza Attila szerint jó példa, hogy az osztrák oldalon rendezett strandok és parti létesítmények működnek, és Fertőrákoson is hasonló, igényes környezet kialakítására van szükség – természetesen szoros együttműködésben az osztrák féllel.

Úgy véli, bár a határ elválasztja a két országot, valójában inkább összeköti őket, hiszen földrajzilag, kulturálisan és turisztikailag is egy egységet alkot a térség. A cél, hogy a Fertő Part fejlesztése valóban az itt élők érdekeit szolgálja.

Az új kikötő ennek az első lépése: már most le lehet jönni, kisétálni a mólóra, élvezni a tájat – a munka pedig folytatódik.

(A cikk szövege részben mesterséges intelligencia segítségével íródott)

MÉG TÖBB FOTÓ ITT

Ez is érdekelhet

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.