Sopronpuszta 2014.08.21.
Az ÖVP (Osztrák Néppárt) magasrangú delegációja tartott megemlékezést ma a Páneurópai Piknik emlékparkban a határnyitás 25. évfordulója alkalmából, ahol dr. Fodor Tamás, Sopron polgármestere köszöntötte őket.
A küldöttséggel érkezett az ÖVP elnöke, alkancellárja Michael Spindelegger is. Beszédében emlékeztetett arra, hogy a 25 évvel ezelőtti eseményhez kellett az erős motiváció és a hit abban, hogy a határnyitás sikeres legyen. Az egykori határ kerítésének egy része, ami mint szimbólum ma is itt látható, nem csak azt a célt szolgálja, hogy felidézze az egykori megosztottság rossz emlékét, hanem arra is figyelmeztet, hogy a jövőben sem szabad engedni, hogy újra felszínre törjenek a konfliktusok és az ellentététek Európa országai között.
Beszédet mondott Otmar Karas is, aki az ÖVP Európai Parlamenti küldöttségének vezetője. Gondolatait szavakba öntve elmondta, hogy számára ez egy olyan hely, ahol találkozik a béke, a szabadság, az öröm, a remény, és a jövő! Ezt a képet kell mindenkinek megőriznie és gyakran felidéznie önmagában, hiszen ez az, ami megtestesíti mindazt, amiért érdemes élni és dolgozni.
Az ÖVP alelnöke Franz Steindl köszönetét fejezte ki az esemény akkori résztvevőinek, és hangsúlyozta, hogy milyen nagy szerepet töltött be Burgenland tartomány a 25 évvel ezelőtti eseményekkel kapcsolatosan.
Dr. Fodor Tamás Sopron város polgármestere üdvözölte és köszöntötte a Néppárt képviselőit és a megjelenteket ezen a történelmi emlékhelyen. Kiemelte, hogy ez a helyszín nem csak Magyarország, Ausztria és Németország számára fontos hely, hanem egész Európa számára az. A 25 évvel ezelőtt itt történt esemény, Európa újraegyesítésének egyik fontos kezdő mozzanata volt. Erre emlékezve, azt is meg kell említeni, hogy nem politikusok, kormánytagok hanem civilek, szabad polgárok voltak ennek a kezdeményezői. A magyarok szabadságszeretete mindig híres volt, hiszen 1956 is erről szólt, és meg kell említeni azt is, hogy 1989 bizonyosan nem lett volna 1956 nélkül. Magyarország számára a történelmi tett, a vasfüggöny lebontása hozta meg azt a fordulatot, hogy összeomlott a kommunizmus, Európa számára pedig azt jelentette, hogy átrajzolódhatott a térképe. Köszönetünket fejezzük ki mindazoknak, akik ebben részt vettek. Nekünk, mint házigazdáknak az a feladatunk, hogy mindenkit emlékeztessünk arra, hogy mi történt ezen a történelmi helyen. Megemlékezését Melocco Miklós Áttörés nevű emlékművén található sorokat idézve zárta: „Egy rab nép kinyitotta börtönének kapuját, hogy egy másik rab nép kiléphessen a szabadságba.”
L.L.ZS.