20 éve robbantott Felsőőrött Franz Fuchs osztrák terrorista, melynek négy roma áldozata volt. A második osztrák köztársaság történetének egyik legsúlyosabb származási indíttatású merénylete volt.
1995 február 4-én éjjel négy férfi indult körjáratra Felsőőr roma-telepén, miután gyanús zajt hallottak. Egy, a településnév táblára erősített, „Romák, vissza Indiába“ feliratú műanyagtáblára lettek figyelmesek. Miközben szerették volna levenni ezt a táblát, egy mögé rejtett csőbomba gyújtószerkezete működésbe lépett. A településen lakók 23:45-kor egy tompa durranásra riadtak. Josef Simon (ötgyerekes családapa), Peter Sarközi, Karl Horvath és fiatalabb testvére Erwin azonnal életüket vesztették.
Két nappal később szintén a tartományban, Pásztorházán robbant egy rejtett bomba, amiben egy kukás sérült meg súlyosan. Ez a bomba a horvát nemzetiségiek ellen irányult…
Az elkövető Franz Fuchs, a ‘Bajuwarischen Befreiungsarmee’ nevezetű osztrák rasszista csoport tagja volt aki 1993 és 1997 között számos levél- és csőbombát készített. Az életfogytig tartó fegyház, illetve elmegyógykezelésre ítélt férfi végül 2000-ben öngyilkos lett.
Az akkor egész Ausztriát megrázó, valamint a roma integrációban jelentős lépéseket elindító eseményre emlékeznek 20 év elteltével. Kedden az osztrák parlamentben tartották a ‘Das Attentat von Oberwart’ című könyv bemutatóját, amelyen az osztrák politikai élet vezetői is részt vettek.
Szerdán Felsőőrött folytatódtak a megemlékezések. Heinz Fischer köztársasági elnök, Hans Niessl burgenlandi tartományfőnök és Ägidius Zsifkovics kismartoni püspök részvételével 17 órakkor nyitották meg Manfred Bockelmann festő – aki a nemrég elhunyt Udo Jürgens testvére – „Zeichnen gegen das Vergessen” c. kiállítását az OHO-ban (Offenen Haus Oberwart).
18 órakkor pedig a már szokásos fáklyás körmenet indult útjára a városházától, a roma áldozatok emlékműjéhez – ezúttal rangos államférfiakkal és egyházi képviselőkkel kiegészülve.
Nyitókép: APA-OTS archív / Wölfle