2012 nyarán járta be az országos sajtót Ágfalva önkormányzatának terve: útdíjat vezetnének be az EU-s pénzekből kiépített Ágfalva és Somfalva közti határon átívelő útszakaszra. Most az osztrák oldalon próbálkoznának korlátozásokkal.
TRANSBORDER – avagy a kishatárforgalomból tranzitforgalom
A hivatalosan 2011-ben átadott Ágfalva és Somfalva (Schattendorf) közti 1,8 kilométer hosszú és 4 méter széles útszakasz Ágfalva és Somfalva illetve a három kapcsolódó határtelepülés közötti kapcsolatok helyreállítása érdekében, az Európai Unió támogatásával a TRANSBORDER nevű projekt keretében valósult meg.
Az út elkészülte után hamar nyilvánvalóvá vállt, hogy az egyik legrövidebb eljutást Sopronból Bécsújhely felé, az ágfalva-somfalvi határátkelőhely nyújtja, így a határ két oldalán fekvő álmos kisfalvakból hamar tranzitútvonal lett, a lakók a hajnali órákban a szinte konvojban haladó kocsisorokra ébrednek. Ezt sem a lakók, sem az új, illetve már meglévő útszakaszok se bírták, illetve bírják elviselni a mai napig. Nyilvánvaló, hogy a 2011-ben átadott útszakaszt, kishatárforgalomra, illetve a kerékpárturizmusra méretezték: a padkák megsüllyedtek, az útburkolat széle elkezdett töredezni a napi ezres nagyságú tranzitforgalom hatására.
Ágfalva: útdíj
A támogatási feltételeknek eleget téve akart az ágfalvi önkormányzat 2012-ben egy névleges értékű útdíjat bevezetni, melynek bevételéből – más források híján – az útszakasz állapotának szinten tartását kívánták fedezni. Ennek bevezetésére azonban különböző bürokráciai okok miatt a mai napig nem került sor.
Somfalva: útlezárás
És most érkezünk el a jelenbe, mikor is az osztrák oldalon is megunva a hajnali ingázók rohamát, időszakaszos forgalomkorlátozáson gondolkoznak. Az SPÖ többségbe lévő somfalvi önkormányzat nem-hivatalos forgalomszámlálási adatai alapján 5:00-8:00 között 700 jármű érkezik egy átlagos munkanap Magyarország felől. A magyar ingázók más útvonalra terelése érdekében Johann Lotter, somfalvi polgármester egy időszakos – hétköznap 6:30-tól 8:30-ig tartó – útlezárást vezetne be az államhatárnál. Az SPÖ pártvezetése szerint ez az intézkedés legkésőbb március végéig meghozható, illetve szerintük nem sért EU-jogot sem.
Az intézkedés bevezetése azonban számos kérdést felvet, melyek közül persze a legfontosabb az óriási számú hivatásforgalmi ingázók és a helyi falubeliek közötti érdekellentétek megoldása. Nyilvánvaló, hogy mind a sopronkeresztúri, mint a kelénpataki határátkelő nagy kerülő lenne a Bécsújhely felé tartó forgalomnak. A jelenlegi egyedüli alternatíva a Sopron – Wiener Neustadt vasútvonal, amelyen ráadásul a menetidő is rövidebb a közúthoz képest.
Fontos lenne továbbá tisztázni az érintett önkormányzatoknak, hogy az időszakos útlezárás kiterjedne-e TRANSBORDER projektben résztvevő települések lakosaira is, hiszen elsősorban az ő érdekükben épült meg ez az új út…
A megoldáskeresés persze nem csak helyi szinten, hanem országközi szinten is zajlik: pl. a szép hosszú című projekt („KÖZOP-hoz illeszkedő projektek határmetszési szakaszainak megvalósíthatósági tanulmány szintű feltárása, azok hálózati hatásainak vizsgálata a magyar-osztrák határszakaszon”) keretében, melynek egyik célkitűzése a Sopron – Schattendorf (Somfalva); Brennbergbánya (Sopron) – Ritzing (Récény); Sopronkőhida (Sopron) – Sankt Margarethen (Szentmargitbánya) településközi korlátozott forgalmú közúti kapcsolatok kiépítése, fejlesztése.