Sajtótájékoztatót tartott Nyikos Tivadar a Jobbik Soproni Szervezetének a közelmúltban megválasztott elnöke. A Fidesz kormány által átszervezett oktatási rendszer problémáira hívta fel a figyelmet, de kitért arra is, hogy aggályosnak tartja a középiskolai tanulók nagyfokú elvándorlási vágyát is.
„A Fidesz kormány által az oktatás működtetésének átszervezése óta eltelt időben a gyakorlat azt mutatja, hogy a Klebersberg Intézményfenntartó Központ nem képes hatékonyan ellátni a feladatát. Nem naprakész, rugalmatlan és rossz döntéseket hoz. Sopron iskoláinak egy része a megyéhez, a másik pedig a járáshoz tartozik, de vannak városi és egyházi fenntartású intézmények is. A tanárok fizetését a központ biztosítja. Van olyan iskola, amelyek karbantartását az önkormányzat, fenntartását a KLIK végzi, a takarítását pedig egy harmadik jogi személy a SOSZI koordinálja.
A tanulóknak és a tanároknak az iskolát délután 16 óra után el kell hagyniuk, hétvégén pedig nem mehetnek be, így esetenként a tehetséges gyermekek gondozása önzetlen pedagógusok részéről még, ingyen sem lehetséges.
A pályázati rendszer az iskolák többsége számára használhatatlan, mert a fejlesztésekhez szükséges önrészt az iskolának kellene biztosítania, azonban saját bevételi forrásuk nincs, hiszen nem dönthetnek maguk pl. a tornatermeik bérbeadásáról sem.
A TÁMOP-os pályázatok ugyan jelentős pénzeket (100 millió feletti összeg) juttattak felújításra de ebből csak két iskolának jut, miközben minden intézményfejlesztésre szorul.
A kormány részéről a Klebelsberg Intézet létrehozásának fő célja az volt, hogy mindenki egyenlően részesülhessen az állami támogatásokból. A valóságban mindeközben pont az ellenkezője valósul meg.
A tanárok között feszültséget generál a Tanár 1. – 2. besorolás rendszere. Ezt a pedagógusok megalázónak tartják! Akár több tíz évnyi munka után úgynevezett „portfóliót” kell készíteniük, hogy azon keresztül bizonyítsák saját „nagyszerűségüket.” Ennél még szélsőségesebb eljárás az un. „mestertanári” minősítés és a Szakfelügyelői kinevezés. Ezek elbírálásában teljes mértékben nélkülözték az igazgatók és a szakmai munkaközösségek véleményét.
Aggályosnak tartjuk a középiskolai tanulók nagyfokú elvándorlási vágyát, melyet még inkább fokoz az osztrák egyetemek kampányhadjárata az elit gimnáziumokban, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy van olyan gimnázium Sopronban, ahol a tanulók közel 80 százaléka fontolgatja, hogy külföldön folytatja tovább a tanulmányait.”
L.L.ZS.